Wyjazdy

Koło organizuje wyjazdy naukowe do jednostek badawczych w kraju i za granicą. Pozwalają one na poznanie techniki wykorzystywanej lub wykorzystującej fizykę, nawiązanie kontaktów ze studentami innych uczelni, a także realizowanie projektów naukowych opartych na pomiarach terenowych. Wieloletnią tradycyją Koła jest organizacja Szkół Kwartalnych, czyli wyjazdów w doborowym towarzystwie, które cele naukowe łączą z odpoczynkiem - często na łonie natury, integracją oraz referatami na nie tylko fizyczne tematy.

Szkoła Letnia 2018 - Praga

W wyjeździe w dniach 13-15 IV 2018 wzięło udział 50 studentów nie tylko z fizyki ale również takich kierunków jak biofizyka i nanotechnologia.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy ośrodki ELI Beamlines i BIOCEV, po których zostaliśmy oprowadzeni i zapoznani z pracą obydwu instytutów. Wieczorem odbyliśmy w pizdu długą sesję referatową. Następnego dnia mieliśmy czas na zwiedzanie miasta i integrację z innymi uczestnikami. W niedzielę wyruszyliśmy w drogę powrotną do Krakowa.

Szkoła Zimowa 2017 - Wrocław

W wyjeździe w dniach 1-3 XII 2017 roku wzięło udział 29 studentów.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wzięliśmy udział w wykładzie doktora Macieja Matyki, który przybliżył nam historię i funkcjonowanie wydziału, po czym udaliśmy się do hostelu. Kolejny dzień spędziliśmy na integracji i zwiedzaniu Wrocławia. Odwiedziliśmy m. in. słynny wrocławski ogród zoologiczny. W niedzielę udaliśmy się w podróż powrotną do domu.

Szkoła Letnia 2017 - Czarnobyl

W wyjezdzie w dniach 6-11 VII 2017 r. brało udział 10 studentów fizyki i astronomii.

 

Do wyjazdu przygotował nas dr hab. Krzysztof Kozak z Instytutu Fizyki Jadrowej PAN. Wygłosił dwa seminaria dotyczące podstaw energetyki jądrowej i systemów bezpieczeństwa energetyki jądrowej.

 

Pierwszego dnia zakwaterowaliśmy się w Kijowie oraz rozpoczeliśmy zwiedzanie miast. W sobotę wyruszyliśmy do Czarnobyla i spędziliśmy cały dzień na jego zwiedzaniu. W niedzielę wyruszyliśmy do Lwowa który był częścią drogi powrotnej.  We wtorek po krótkim przystanku we Lwowie wróciliśmy do Krakowa.

 

Krótką relację z naszego wyjazdu można znaleźć w poniższym artykule strony Licznik Geigera: Link

 

Fotorelacje z naszej wyprawy można znaleźć w naszej galerii lub pod linkiem.

Szkoła Jesienno 2016 - Zimowa - Dukovany oraz Brno

W wyjezdzie w terminie 2-4 XII 2016 r. brało udział 49 studentów fizyki, nanotechnologii i biofizyki.

 

Do wyjazdu przygotował nas dr hab. Krzysztof Kozak z Instytutu Fizyki Jadrowej PAN. Wygłosił dwa seminaria dotyczące podstaw energetyki jądrowej i systemów bezpieczeństwa energetyki jądrowej.

 

Pierwszego dnia w Brnie uczestniczyliśmy w wykładzie prof. Rikarda von Unge dotyczacym podstaw teorii strun. Spotkalismy sie ze studentami i doktorantami wydziału fizyki Uniwerystetu Masaryka w Brnie, wymieniajac doswiadczenia ze studiów i zainteresowania naukowe. Odbył się również pokaz dotyczacy spektroskopii laserowej.

 

W sobotę mieliśmy okazję lepiej się poznać. Najpierw przewodnik pokazał nam Stare Miasto, a następnie w czasie wolnym odpoczywaliśmy od uczelnianych trudów.

 

W niedzielę zwiedzaliśmy z przewodnikiem Centrum Informacyjne CEZ przy Elektrowni Jadrowej Dukovany oraz Elektrownię Wodną Dalesice. Tu mieliśmy okazję zobaczyć wnętrze tamy, mechanizmy transportu wody, maszynownie oraz generatory prądu.

Szkoła Zimowa - Wiosenna 2015 - Szczawnica

Wyjazd odbył się do schroniska Bereśnik (Szczawnica) w dniach 13-15 III 2015 (piątek-niedziela). Motywem przewodnim wyjazdu było "zastosowania fizyki w energetyce". W programie:

-seminaria

- zwiedzanie zespołu elektrowni wodnych w Niedzicy

- wyjście górskie

- ognisko

Szkoła Wiosenna 2014 - Bieszczady

Wyjazd odbył się do Chaty Socjologa w Bieszczadach (Otryt) w dniach 11-13 IV 2014. Motywem przewodnim wyjazdu była " obserwacja nocnego nieba". Chata była oddalona od cywilizacji co sprzyjało obserwacją. W programie:

- obserwacja nieba

- seminaria

- ognisko

- przetrwanie przez 3 dni bez bieżącej wody, prądu i gazu

Szkoła Zimowe 2013 - Koninki - Gorce

Wyjazd odbył się do Konik (okolice Poręby Wielkiej)-Gorec w dniach 1-3 III 2013. Motywem przewodnim wyjazdu była " zabawa w teoretyka". W programie:

1. Warsztaty fizyki teoretycznej, tematy:

- analiza wymiarowa

- badanie modeli fenomenologicznych

- jakościowa analiza równań różniczkowych

2. Konferencja:

- referaty członków Koła

- referat wicelaureata polskiej edycji konkursu Famelab na temat sposobów prezentacji wiedzy naukowej

3. Czas wolny:

- chodzenie po górach

- jazda na nartach

- wycieczka do obserwatorium astronomicznego na Suhorze

Szkoła Jesienna 2013 - Szczawnica

Wyjazd odbył się do schroniska Szczawnicy w dniach 19-22 IX 2013. Celem wyjazdu był " Pomiar promieniowania pochodzących ze skał magmawych". Kierowany był przedewszystkich do studentów pierwszego roku. 

KL FAMO i CNK

W dniach 6-7 stycznia 2012 odbył się zorganizowany przez NKF wyjazd do Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej w Toruniu oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W wycieczce naukowej uczestniczyli członkowie Koła oraz studenci naszego Wydziału. Na zaproszenie współpracowników naukowych opiekuna naszego Koła - prof. dr hab. Wojciecha Gawlika wyruszyliśmy aby zobaczyć najnowocześniejsze centrum fizyki kwantowej oraz nawiązać kontakty umożliwiające członkom koła ewentualne odbycie tam praktyk lub przyszłą pracę naukową. Wracając z Torunia wstąpiliśmy do Warszawy zwiedzić Centrum Nauki Kopernik znane z ciekawego podejścia do dydaktyki nauk ścisłych.

Szkoła Wiosenna 2009 - Kraków

Szkoła Wiosenna NKF 2009 przyjęła nieco inną formę, niż pierwotnie planowano. Ze względu na termin zbliżającej się sesji, zrezygnowano z kilkodniowego wyjazdu, na rzecz jednodniowego wypadu 30 maja na obrzeżach Krakowa. Wygłoszonych zostało 8 pełnowymiarowych referatów. Wśród uczestników byli członkowie zaprzyjaźnionych kół naukowych z AGH i PK.

Szkoła Zimowa 2009 - Węgierska Górka

Tradycyjna Szkoła ZImowa NKF 2009 odbyła się w dniach 12-15 lutego w Węgierskiej Górce. Brali w niej udział studenci oraz zaproszeni doktoranci łącznie 26 osób. Wygłoszonych zostało 14 referatów, z czego 5 w języku angielskim. Prelekcje podzielone zostały na 4 panele.

Szkoła Jesienna 2009 - Olsztyn

Tradycyjna Szkoła Jesienna Naukowego Koła Fizyków 2009 odbyła się w Olsztynie, koło Częstochowy, w dniach 4-6 XII 2009. Wśród zapraszonych gości byli przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Opolskiego oraz studenci i doktorant z Comenius University z Bratysławy. Wygłoszonych zostało 7 referatów, w tym 4 w języku angielskim.

Szkoła Jesienna 2008 - Biały Potok

Tradycyjna Szkoła jesienna Naukowego Koła Fizyków odyła się w Białym Potoku, koło Zakopanego w dnniach 21-23 XI 2008. Uczestniczyło w niej 27 osób. Wygłoszonych zostało 12 referatów, w tym 4 w języku angielsku. Referaty podzielone zostały na cztery panele.